Silicon Labs EFM8SB10F8G-A-QFN24R
EFM8SB10F8G-A-QFN24R picture photo
Mfg. Part Number
EFM8SB10F8G-A-QFN24R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8KB 24QFN
Datasheet Download
EFM8SB10F8G-A-QFN24R.pdf
Availability of EFM8SB10F8G-A-QFN24R
QUANTITY
EFM8SB10F8G-A-QFN24R Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8SB10F8G-A-QFN24R
Internal Part NumberEIS-EFM8SB10F8G-A-QFN24R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSleepy Bee
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCIP-51 8051
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, SMBus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8SB10F8G-A-QFN24R
Related LinksEFM8SB10F8, EFM8SB10F8G-A-QFN24R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8SB10F8G-A-QFN24R Details Description
Related parts for EFM8SB10F8G-A-QFN24R
CONN HEADER VERT 18 POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH 6GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.4" GRN DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 10POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf