Silicon Labs EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
EFM8SB10F8G-A-QSOP24R picture photo
Mfg. Part Number
EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
Brief Description
IC MCU 8KB 24QSOP
Datasheet Download
EFM8SB10F8G-A-QSOP24R.pdf
Availability of EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
QUANTITY
EFM8SB10F8G-A-QSOP24R Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
Internal Part NumberEIS-EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductEFM8 MCUs and Starter Kits
Internet of Things
Standard Package2,500
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, SMBus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package24-QSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
Related LinksEFM8SB10F8, EFM8SB10F8G-A-QSOP24R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8SB10F8G-A-QSOP24R Details Description
Related parts for EFM8SB10F8G-A-QSOP24R
TOOLING PARTS CLAMP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SENSOR ULTRASONIC LONGRANGE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HI VOLT M 28KV SOLDER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
HT SHRNK CP SKE-25/63-1-1.97"" datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V DO213AB datasheet.pdf
IC FLASH SPI/SQI 32MB 8TDFN datasheet.pdf
GT 14C 14#16 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 25A PNL MNT datasheet.pdf