Silicon Labs EFM8SB20F32G-A-QFP32R
EFM8SB20F32G-A-QFP32R picture photo
Mfg. Part Number
EFM8SB20F32G-A-QFP32R
Brief Description
IC MCU 32KB 32QFP
Datasheet Download
EFM8SB20F32G-A-QFP32R.pdf
Availability of EFM8SB20F32G-A-QFP32R
QUANTITY
EFM8SB20F32G-A-QFP32R Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8SB20F32G-A-QFP32R
Internal Part NumberEIS-EFM8SB20F32G-A-QFP32R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductEFM8 MCUs and Starter Kits
Internet of Things
Standard Package1,500
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SMBus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 23x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-QFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8SB20F32G-A-QFP32R
Related LinksEFM8SB20F3, EFM8SB20F32G-A-QFP32R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8SB20F32G-A-QFP32R Details Description
Related parts for EFM8SB20F32G-A-QFP32R
TRANS NPN 230V 15A TO-3PN datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
IC DUAL PCMCIA POWER SW 32HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE PIN 100V 2.5W POWERMITE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf