Silicon Labs EFM8UB10F8G-C-QFN20R
EFM8UB10F8G-C-QFN20R picture photo
Mfg. Part Number
EFM8UB10F8G-C-QFN20R
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
EFM8UB10F8G-C-QFN20R.pdf
Availability of EFM8UB10F8G-C-QFN20R
QUANTITY
EFM8UB10F8G-C-QFN20R Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8UB10F8G-C-QFN20R
Internal Part NumberEIS-EFM8UB10F8G-C-QFN20R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesUniversal Bee
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCIP-51 8051
Core Size8-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, SMBus, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8UB10F8G-C-QFN20R
Related LinksEFM8UB10F8, EFM8UB10F8G-C-QFN20R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8UB10F8G-C-QFN20R Details Description
Related parts for EFM8UB10F8G-C-QFN20R
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DISPLAY 627NM HE RED 2DIG 3" TH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/23/90F SN BK BX datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf