Panasonic Electronic Components EFO-P6004E5
EFO-P6004E5 picture photo
Mfg. Part Number
EFO-P6004E5
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 6.00MHZ SMD
Datasheet Download
EFO-P6004E5.pdf
Availability of EFO-P6004E5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EFO-P6004E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFO-P6004E5
Internal Part NumberEIS-EFO-P6004E5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEFO Series 14/Aug/2009
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesEFO-P
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency6MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance-
Capacitance33pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.307" L x 0.126" W (7.80mm x 3.20mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFO-P6004E5
Related LinksEFO-P, EFO-P6004E5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EFO-P6004E5 Details Description
Related parts for EFO-P6004E5
RES 54.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRC DL 16-TQFN datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN datasheet.pdf
CAP TOGGLE PADDLE RED datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 255MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 100UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
MCPC/LOWPCI-GIGA-MEDIALINX, TX/S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf