Epson EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
EG-2001CA 166.0000M-PCHL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 166.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
EG-2001CA 166.0000M-PCHL3.pdf
Availability of EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
QUANTITY
EG-2001CA 166.0000M-PCHL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
Internal Part NumberEIS-EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationEG-2001CA Certificate of Compliance
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2001CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency166MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)50mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
Related LinksEG-2001CA 16, EG-2001CA 166.0000M-PCHL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2001CA 166.0000M-PCHL3 Details Description
Related parts for EG-2001CA 166.0000M-PCHL3
FIXED IND 1.2UH 730MA 420 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN CABLE STRAIGHT 5M FOR E2FM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 4POS STR datasheet.pdf
4X5 MTE RCPT SR PLAIN .100CL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
MUX/DEMUX 1:2 8BIT 10GBPS 42WQFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 950MA 170 MOHM datasheet.pdf
47UF 35V 6.3X16 85C AXI datasheet.pdf