Epson EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
EG-2002CA 80.0000M-DCHL0 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 80.000MHZ LVTTL SMD
Datasheet Download
EG-2002CA 80.0000M-DCHL0.pdf
Availability of EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
QUANTITY
EG-2002CA 80.0000M-DCHL0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
Internal Part NumberEIS-EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2002CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency80MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)25mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
Related LinksEG-2002CA 80, EG-2002CA 80.0000M-DCHL0 Datasheet, Epson Distributor
EG-2002CA 80.0000M-DCHL0 Details Description
Related parts for EG-2002CA 80.0000M-DCHL0
CLIP BATTERY AA PC MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 4V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 144-148MHZ BNX datasheet.pdf
IC TXRX OCTAL T1/E1/J1 256CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 650MA 561.3 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf