Epson EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 166.6286MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3.pdf
Availability of EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
QUANTITY
EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
Internal Part NumberEIS-EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2121CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency166.6286MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)80mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
Related LinksEG-2121CA 166, EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3 Datasheet, Epson Distributor
EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3 Details Description
Related parts for EG-2121CA 166.6286M-PGPAL3
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 819V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf