Intel EG80C186XL25
EG80C186XL25 picture photo
Mfg. Part Number
EG80C186XL25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 80QFP
Datasheet Download
EG80C186XL25.pdf
Availability of EG80C186XL25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EG80C186XL25 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG80C186XL25
Internal Part NumberEIS-EG80C186XL25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-PQFP (14x20)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG80C186XL25
Related LinksEG80C1, EG80C186XL25 Datasheet, Intel Distributor
EG80C186XL25 Details Description
Related parts for EG80C186XL25
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 4A 125V datasheet.pdf