LEMO EGJ.2B.310.CYC
EGJ.2B.310.CYC picture photo
Mfg. Part Number
EGJ.2B.310.CYC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PNL MNT RCPT 10PIN CRIMP
Datasheet Download
EGJ.2B.310.CYC.pdf
Availability of EGJ.2B.310.CYC
QUANTITY
EGJ.2B.310.CYC Order Process
Ship out your order
Specifications of EGJ.2B.310.CYC
Internal Part NumberEIS-EGJ.2B.310.CYC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series2B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert310
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationJ
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Current Rating8A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGJ.2B.310.CYC
Related LinksEGJ.2B., EGJ.2B.310.CYC Datasheet, LEMO Distributor
EGJ.2B.310.CYC Details Description
Related parts for EGJ.2B.310.CYC
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP SINGLE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 20.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf