Sullins Connector Solutions EGM15DRMN-S288
EGM15DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EGM15DRMN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EGM15DRMN-S288.pdf
Availability of EGM15DRMN-S288
QUANTITY
EGM15DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM15DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-EGM15DRMN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM15DRMN-S288
Related LinksEGM15DR, EGM15DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM15DRMN-S288 Details Description
Related parts for EGM15DRMN-S288
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1842MHZ 0805 datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 12.5MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf