Sullins Connector Solutions EGM15DRMT-S288
EGM15DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EGM15DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EGM15DRMT-S288.pdf
Availability of EGM15DRMT-S288
QUANTITY
EGM15DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM15DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-EGM15DRMT-S288
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM15DRMT-S288
Related LinksEGM15DR, EGM15DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM15DRMT-S288 Details Description
Related parts for EGM15DRMT-S288
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 4"X 36YD datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 8 300' DIEL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC datasheet.pdf