Sullins Connector Solutions EGM25DTBS
EGM25DTBS picture photo
Mfg. Part Number
EGM25DTBS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EGM25DTBS.pdf
Availability of EGM25DTBS
QUANTITY
EGM25DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM25DTBS
Internal Part NumberEIS-EGM25DTBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM25DTBS
Related LinksEGM2, EGM25DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM25DTBS Details Description
Related parts for EGM25DTBS
IC CONFIG MULT-FUNC GATE SOT23-6 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY OPTO 350V .12A 4SOP datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 4CH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf