Sullins Connector Solutions EGM30DRMD-S288
EGM30DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EGM30DRMD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EGM30DRMD-S288.pdf
Availability of EGM30DRMD-S288
QUANTITY
EGM30DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM30DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-EGM30DRMD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM30DRMD-S288
Related LinksEGM30DR, EGM30DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM30DRMD-S288 Details Description
Related parts for EGM30DRMD-S288
RES 6.8K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC 16-BIT D/A CONVERTER 28-SOIC datasheet.pdf
NUT SETTER HEX SOCKET 5MM 2.17" datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FASTON PLUG 2POS datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf