Sullins Connector Solutions EGM30DRMH-S288
EGM30DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EGM30DRMH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EGM30DRMH-S288.pdf
Availability of EGM30DRMH-S288
QUANTITY
EGM30DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM30DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-EGM30DRMH-S288
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM30DRMH-S288
Related LinksEGM30DR, EGM30DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM30DRMH-S288 Details Description
Related parts for EGM30DRMH-S288
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
MICRO-D 31POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 64CKT CLIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf