Sullins Connector Solutions EGM36DTBT
EGM36DTBT picture photo
Mfg. Part Number
EGM36DTBT
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EGM36DTBT.pdf
Availability of EGM36DTBT
QUANTITY
EGM36DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM36DTBT
Internal Part NumberEIS-EGM36DTBT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM36DTBT
Related LinksEGM3, EGM36DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM36DTBT Details Description
Related parts for EGM36DTBT
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 178,404 datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
ALT WIRE 0.1M RANGE PW RED datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf