Sullins Connector Solutions EGM40DTAS-S189
EGM40DTAS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EGM40DTAS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EGM40DTAS-S189.pdf
Availability of EGM40DTAS-S189
QUANTITY
EGM40DTAS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM40DTAS-S189
Internal Part NumberEIS-EGM40DTAS-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM40DTAS-S189
Related LinksEGM40DT, EGM40DTAS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM40DTAS-S189 Details Description
Related parts for EGM40DTAS-S189
THERMISTOR 40 OHM 145V PTC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 20W datasheet.pdf
W-SERIES SERVO 200W 3000 RPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf