Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10BEHE3/54
EGP10BEHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10BEHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10BEHE3/54.pdf
Availability of EGP10BEHE3/54
QUANTITY
EGP10BEHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10BEHE3/54
Internal Part NumberEIS-EGP10BEHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10BEHE3/54
Related LinksEGP10B, EGP10BEHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10BEHE3/54 Details Description
Related parts for EGP10BEHE3/54
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 15BIT 100MSPS 56-TQFN datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 10-MSOP datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO220 datasheet.pdf