Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10C-E3/73
EGP10C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10C-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10C-E3/73.pdf
Availability of EGP10C-E3/73
QUANTITY
EGP10C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10C-E3/73
Internal Part NumberEIS-EGP10C-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10C-E3/73
Related LinksEGP10C, EGP10C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10C-E3/73 Details Description
Related parts for EGP10C-E3/73
TEST LEAD 18AWG 5KV YELLOW 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS CABLE MOUNT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP NON SHORTING datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 225A 600V 1POLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf