Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10C-M3/54
EGP10C-M3/54 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10C-M3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10C-M3/54.pdf
Availability of EGP10C-M3/54
QUANTITY
EGP10C-M3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10C-M3/54
Internal Part NumberEIS-EGP10C-M3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F22pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10C-M3/54
Related LinksEGP10C, EGP10C-M3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10C-M3/54 Details Description
Related parts for EGP10C-M3/54
RES 5.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.5A PQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf
AB 3C 3#12 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 5C 5#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Low Capacitance, Low Charge Injection, [15 V/12 V iCMOS⑩ SPDT in SOT-23 IC datasheet.pdf