Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10G-E3/73
EGP10G-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10G-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10G-E3/73.pdf
Availability of EGP10G-E3/73
QUANTITY
EGP10G-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10G-E3/73
Internal Part NumberEIS-EGP10G-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10G-E3/73
Related LinksEGP10G, EGP10G-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10G-E3/73 Details Description
Related parts for EGP10G-E3/73
IC GATE OA/OAI TRIPLE 24-CERPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC DGTL CAM PWR-SUP 6CH 40TQFN datasheet.pdf
SENSOR TEMP PWM SMBUS TO39 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.0W STER D 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL datasheet.pdf
96KHZ DIGITAL AUDIO TRANSMITTER IC datasheet.pdf