Vishay Semiconductor/Diodes Division EGP10GHM3/73
EGP10GHM3/73 picture photo
Mfg. Part Number
EGP10GHM3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
EGP10GHM3/73.pdf
Availability of EGP10GHM3/73
QUANTITY
EGP10GHM3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of EGP10GHM3/73
Internal Part NumberEIS-EGP10GHM3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGP10GHM3/73
Related LinksEGP10G, EGP10GHM3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
EGP10GHM3/73 Details Description
Related parts for EGP10GHM3/73
100 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
IC BUFF HEX NON-INVERT 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.2A 220 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LACING TAPE NYLON 0.05" WHT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf