United Chemi-Con EGPA101ELL201ML20S
EGPA101ELL201ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA101ELL201ML20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 200UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EGPA101ELL201ML20S.pdf
Availability of EGPA101ELL201ML20S
QUANTITY
EGPA101ELL201ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA101ELL201ML20S
Internal Part NumberEIS-EGPA101ELL201ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPA
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.58A
Impedance-
Lead Spacing*
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA101ELL201ML20S
Related LinksEGPA101EL, EGPA101ELL201ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA101ELL201ML20S Details Description
Related parts for EGPA101ELL201ML20S
RIVET SNAP 0.177" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 2WIRE SER 8UMAX datasheet.pdf
CONN 300MCM #3/8 AMPOWER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG BLU SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf