United Chemi-Con EGPA350ELL182MK40S
EGPA350ELL182MK40S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA350ELL182MK40S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGPA350ELL182MK40S.pdf
Availability of EGPA350ELL182MK40S
QUANTITY
EGPA350ELL182MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA350ELL182MK40S
Internal Part NumberEIS-EGPA350ELL182MK40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPA
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.34A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA350ELL182MK40S
Related LinksEGPA350EL, EGPA350ELL182MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA350ELL182MK40S Details Description
Related parts for EGPA350ELL182MK40S
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 36MINIBGA datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 22MH 0.35A datasheet.pdf