United Chemi-Con EGPA350ELL272MU40S
EGPA350ELL272MU40S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA350ELL272MU40S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGPA350ELL272MU40S.pdf
Availability of EGPA350ELL272MU40S
QUANTITY
EGPA350ELL272MU40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA350ELL272MU40S
Internal Part NumberEIS-EGPA350ELL272MU40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.73A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)