United Chemi-Con EGPA500ELL561MU20S
EGPA500ELL561MU20S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA500ELL561MU20S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGPA500ELL561MU20S.pdf
Availability of EGPA500ELL561MU20S
QUANTITY
EGPA500ELL561MU20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA500ELL561MU20S
Internal Part NumberEIS-EGPA500ELL561MU20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA500ELL561MU20S
Related LinksEGPA500EL, EGPA500ELL561MU20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA500ELL561MU20S Details Description
Related parts for EGPA500ELL561MU20S
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG316 18" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 24POS datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 150W TO247 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
TWZR PAIR LNG RCH CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf