United Chemi-Con EGPA500ELL681MK25S
EGPA500ELL681MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA500ELL681MK25S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGPA500ELL681MK25S.pdf
Availability of EGPA500ELL681MK25S
QUANTITY
EGPA500ELL681MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA500ELL681MK25S
Internal Part NumberEIS-EGPA500ELL681MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)48 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA500ELL681MK25S
Related LinksEGPA500EL, EGPA500ELL681MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA500ELL681MK25S Details Description
Related parts for EGPA500ELL681MK25S
IC LED Driver Linear 50mA Lighting PG-SC74-6 datasheet.pdf
SWITCH SPST AUTO 9 SEC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 5.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf