United Chemi-Con EGPA800ELL471ML25S
EGPA800ELL471ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EGPA800ELL471ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EGPA800ELL471ML25S.pdf
Availability of EGPA800ELL471ML25S
QUANTITY
EGPA800ELL471ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPA800ELL471ML25S
Internal Part NumberEIS-EGPA800ELL471ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPA Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.03A
Impedance-
Lead Spacing*
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPA800ELL471ML25S
Related LinksEGPA800EL, EGPA800ELL471ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPA800ELL471ML25S Details Description
Related parts for EGPA800ELL471ML25S
DIODE ZENER ARRAY 6.8V EMD5 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
FIBER OPTIC GRIP .690-.88" SNGL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf