United Chemi-Con EGPD250ELL912ML40H
EGPD250ELL912ML40H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD250ELL912ML40H
Brief Description
CAP ALUM 9100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EGPD250ELL912ML40H.pdf
Availability of EGPD250ELL912ML40H
QUANTITY
EGPD250ELL912ML40H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD250ELL912ML40H
Internal Part NumberEIS-EGPD250ELL912ML40H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance9100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.93A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD250ELL912ML40H
Related LinksEGPD250EL, EGPD250ELL912ML40H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD250ELL912ML40H Details Description
Related parts for EGPD250ELL912ML40H
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
IC SONET/SDH SYNCH 100CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TOOL REMOVAL MS90562-6 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS JAM NUT M-F datasheet.pdf