United Chemi-Con EGPD350ELL242MM20H
EGPD350ELL242MM20H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD350ELL242MM20H
Brief Description
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGPD350ELL242MM20H.pdf
Availability of EGPD350ELL242MM20H
QUANTITY
EGPD350ELL242MM20H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD350ELL242MM20H
Internal Part NumberEIS-EGPD350ELL242MM20H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance2400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.87A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD350ELL242MM20H
Related LinksEGPD350EL, EGPD350ELL242MM20H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD350ELL242MM20H Details Description
Related parts for EGPD350ELL242MM20H
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 5POS SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC IP55 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf