United Chemi-Con EGPD800ELL112MM30H
EGPD800ELL112MM30H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD800ELL112MM30H
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EGPD800ELL112MM30H.pdf
Availability of EGPD800ELL112MM30H
QUANTITY
EGPD800ELL112MM30H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD800ELL112MM30H
Internal Part NumberEIS-EGPD800ELL112MM30H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD800ELL112MM30H
Related LinksEGPD800EL, EGPD800ELL112MM30H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD800ELL112MM30H Details Description
Related parts for EGPD800ELL112MM30H
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf