United Chemi-Con EGXE160ELL222ML25S
EGXE160ELL222ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE160ELL222ML25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EGXE160ELL222ML25S.pdf
Availability of EGXE160ELL222ML25S
QUANTITY
EGXE160ELL222ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE160ELL222ML25S
Internal Part NumberEIS-EGXE160ELL222ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / GXE Series
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.62A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE160ELL222ML25S
Related LinksEGXE160EL, EGXE160ELL222ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE160ELL222ML25S Details Description
Related parts for EGXE160ELL222ML25S
IC CLK DATA REC SDH 175MBPS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 160MA 6.12 OHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W datasheet.pdf
BLZF 5.08/13/180LH SN OR datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPTER 2X1" NPT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
RUGGED USB A RA-PCB USB A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf