United Chemi-Con EGXE161ELL330MJ25S
EGXE161ELL330MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE161ELL330MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EGXE161ELL330MJ25S.pdf
Availability of EGXE161ELL330MJ25S
QUANTITY
EGXE161ELL330MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE161ELL330MJ25S
Internal Part NumberEIS-EGXE161ELL330MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / GXE Series
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current154mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE161ELL330MJ25S
Related LinksEGXE161EL, EGXE161ELL330MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE161ELL330MJ25S Details Description
Related parts for EGXE161ELL330MJ25S
HEAT GUN SYSTEM 120V 130-1000 F datasheet.pdf
TWEEZER POINT EXTR FINE 7A 4.72" datasheet.pdf
QKE BACKPLAIN PRELOAD AS-SY datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 48POS VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf