United Chemi-Con EGXE161ELL470MK20S
EGXE161ELL470MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE161ELL470MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EGXE161ELL470MK20S.pdf
Availability of EGXE161ELL470MK20S
QUANTITY
EGXE161ELL470MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE161ELL470MK20S
Internal Part NumberEIS-EGXE161ELL470MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current187mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE161ELL470MK20S
Related LinksEGXE161EL, EGXE161ELL470MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE161ELL470MK20S Details Description
Related parts for EGXE161ELL470MK20S
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN ARRAY 83POS T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
C200H VOICE MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf