United Chemi-Con EGXE350ELL221MJ16S
EGXE350ELL221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE350ELL221MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGXE350ELL221MJ16S.pdf
Availability of EGXE350ELL221MJ16S
QUANTITY
EGXE350ELL221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE350ELL221MJ16S
Internal Part NumberEIS-EGXE350ELL221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current790mA
Impedance94 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE350ELL221MJ16S
Related LinksEGXE350EL, EGXE350ELL221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE350ELL221MJ16S Details Description
Related parts for EGXE350ELL221MJ16S
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED 17.46MM YELLOW DIFF PNL MNT datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ CHIRP datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RPN SINGLE OUTPUT STYLE 360DEG datasheet.pdf
OSC XO 16.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf