United Chemi-Con EGXE500ELL102MLN3S
EGXE500ELL102MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE500ELL102MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXE500ELL102MLN3S.pdf
Availability of EGXE500ELL102MLN3S
QUANTITY
EGXE500ELL102MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE500ELL102MLN3S
Internal Part NumberEIS-EGXE500ELL102MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.59A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE500ELL102MLN3S
Related LinksEGXE500EL, EGXE500ELL102MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE500ELL102MLN3S Details Description
Related parts for EGXE500ELL102MLN3S
IC TERMINATOR SCSI 20-TSSOP datasheet.pdf
TAPE SHIELDING GRID 118FT 1" datasheet.pdf
IC SPI GPI 16-BIT 24-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU42 W/ PROCESS datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 4.7UF 6.3V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
10G BASE-T TRANSFORMER 1 PORT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf