United Chemi-Con EGXE500ELL470MH12D
EGXE500ELL470MH12D picture photo
Mfg. Part Number
EGXE500ELL470MH12D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXE500ELL470MH12D.pdf
Availability of EGXE500ELL470MH12D
QUANTITY
EGXE500ELL470MH12D Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE500ELL470MH12D
Internal Part NumberEIS-EGXE500ELL470MH12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / GXE Series
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current280mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE500ELL470MH12D
Related LinksEGXE500EL, EGXE500ELL470MH12D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE500ELL470MH12D Details Description
Related parts for EGXE500ELL470MH12D
MULTIPLEXER DGTL 8INPUT 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 55MHZ TO99-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" .50MM 16POS datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 122A 1800V FO-A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
GROMMET 0.563" PVC BLACK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 180MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf