United Chemi-Con EGXE500ETD221MJ20S
EGXE500ETD221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE500ETD221MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXE500ETD221MJ20S.pdf
Availability of EGXE500ETD221MJ20S
QUANTITY
EGXE500ETD221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE500ETD221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXE500ETD221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current880mA
Impedance98 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE500ETD221MJ20S
Related LinksEGXE500ET, EGXE500ETD221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE500ETD221MJ20S Details Description
Related parts for EGXE500ETD221MJ20S
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
VOLTAGE PROBE SET 10:1 GREY datasheet.pdf
RES 3.43K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
1447 26" 14-3 SOW GFCI 2507 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1MM T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf