United Chemi-Con EGXE630ELL221MK20S
EGXE630ELL221MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE630ELL221MK20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EGXE630ELL221MK20S.pdf
Availability of EGXE630ELL221MK20S
QUANTITY
EGXE630ELL221MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE630ELL221MK20S
Internal Part NumberEIS-EGXE630ELL221MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.05A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE630ELL221MK20S
Related LinksEGXE630EL, EGXE630ELL221MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE630ELL221MK20S Details Description
Related parts for EGXE630ELL221MK20S
DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X16-5/8X2-3/4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
FILTER SAW 942.5MHZ GSM850/EGSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
SAC-3P- 5 0-647/FR SCO BK datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf