United Chemi-Con EGXE630ELL471MM25S
EGXE630ELL471MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE630ELL471MM25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EGXE630ELL471MM25S.pdf
Availability of EGXE630ELL471MM25S
QUANTITY
EGXE630ELL471MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE630ELL471MM25S
Internal Part NumberEIS-EGXE630ELL471MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE630ELL471MM25S
Related LinksEGXE630EL, EGXE630ELL471MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE630ELL471MM25S Details Description
Related parts for EGXE630ELL471MM25S
CAP ALUM 15UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED ROUND WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC IPS SW LOW SIDE D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR OPTIC PNP 12-24VDC datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf