United Chemi-Con EGXE800ELL470MJC5S
EGXE800ELL470MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE800ELL470MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EGXE800ELL470MJC5S.pdf
Availability of EGXE800ELL470MJC5S
QUANTITY
EGXE800ELL470MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE800ELL470MJC5S
Internal Part NumberEIS-EGXE800ELL470MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXE
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current480mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE800ELL470MJC5S
Related LinksEGXE800EL, EGXE800ELL470MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE800ELL470MJC5S Details Description
Related parts for EGXE800ELL470MJC5S
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 7.372MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144BGA datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf