United Chemi-Con EGXL250ETD471MJ20S
EGXL250ETD471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL250ETD471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EGXL250ETD471MJ20S.pdf
Availability of EGXL250ETD471MJ20S
QUANTITY
EGXL250ETD471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL250ETD471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXL250ETD471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.3A
Impedance94 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL250ETD471MJ20S
Related LinksEGXL250ET, EGXL250ETD471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL250ETD471MJ20S Details Description
Related parts for EGXL250ETD471MJ20S
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2051D3YFF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 175 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf