United Chemi-Con EGXL350EC3101MJC5S
EGXL350EC3101MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL350EC3101MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGXL350EC3101MJC5S.pdf
Availability of EGXL350EC3101MJC5S
QUANTITY
EGXL350EC3101MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL350EC3101MJC5S
Internal Part NumberEIS-EGXL350EC3101MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current800mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL350EC3101MJC5S
Related LinksEGXL350EC, EGXL350EC3101MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL350EC3101MJC5S Details Description
Related parts for EGXL350EC3101MJC5S
IC LINE INTERFACE SLIC SSOP-24 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 24POS AU datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN CAP FOR 2S-2B RCPT IP61 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf