United Chemi-Con EGXL350ETD331MJ20S
EGXL350ETD331MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL350ETD331MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EGXL350ETD331MJ20S.pdf
Availability of EGXL350ETD331MJ20S
QUANTITY
EGXL350ETD331MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL350ETD331MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXL350ETD331MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesGXL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.3A
Impedance94 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL350ETD331MJ20S
Related LinksEGXL350ET, EGXL350ETD331MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL350ETD331MJ20S Details Description
Related parts for EGXL350ETD331MJ20S
CABLE CAT 6 DBL-SHIELDED BLU 30M datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA 2-LCC datasheet.pdf
CA/ASSY,M/PLUG,GRAY,568B datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 7POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
22UF 250V 10X16 datasheet.pdf