FFF EH06215000J0G
EH06215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EH06215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EH06215000J0G.pdf
Availability of EH06215000J0G
QUANTITY
EH06215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EH06215000J0G
Internal Part NumberEIS-EH06215000J0G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,260
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEH
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EH06215000J0G
Related LinksEH0621, EH06215000J0G Datasheet, FFF Distributor
EH06215000J0G Details Description
Related parts for EH06215000J0G
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
PAD THERMAL 1/2 BRICK datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 44SO datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf