Essentra Components (formerly Richco, Inc.) EHCBS-16-01
EHCBS-16-01 picture photo
Mfg. Part Number
EHCBS-16-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LCK 1"
Datasheet Download
EHCBS-16-01.pdf
Availability of EHCBS-16-01
QUANTITY
EHCBS-16-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of EHCBS-16-01
Internal Part NumberEIS-EHCBS-16-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesEHCBS
Holding TypeEdge Holding
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall1.929" (49.00mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm)
FeaturesWinged
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHCBS-16-01
Related LinksEHCBS, EHCBS-16-01 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
EHCBS-16-01 Details Description
Related parts for EHCBS-16-01
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES MO 3W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
PCB FOR ASSEMBLE ELECT COMPONENT datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOD323 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf