GE Critical Power EHHD010A0B41-18HZ
EHHD010A0B41-18HZ picture photo
Mfg. Part Number
EHHD010A0B41-18HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
EHHD010A0B41-18HZ.pdf
Availability of EHHD010A0B41-18HZ
QUANTITY
EHHD010A0B41-18HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD010A0B41-18HZ
Internal Part NumberEIS-EHHD010A0B41-18HZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD010A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD010A0B41-18HZ
Related LinksEHHD010A, EHHD010A0B41-18HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD010A0B41-18HZ Details Description
Related parts for EHHD010A0B41-18HZ
IC OPAMP CFA 600MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B OCTAL 100QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 2.5MM 9POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf