GE Critical Power EHHD020A0F64Z
EHHD020A0F64Z picture photo
Mfg. Part Number
EHHD020A0F64Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20A 66W
Datasheet Download
EHHD020A0F64Z.pdf
Availability of EHHD020A0F64Z
QUANTITY
EHHD020A0F64Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD020A0F64Z
Internal Part NumberEIS-EHHD020A0F64Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHammerhead™ Series
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD020A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD020A0F64Z
Related LinksEHHD02, EHHD020A0F64Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD020A0F64Z Details Description
Related parts for EHHD020A0F64Z
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.3A SC70-6 datasheet.pdf
BOOT SLIMLINE Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 1M 18AWG datasheet.pdf