GE Critical Power EHHD024A0A41-HZ
EHHD024A0A41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
EHHD024A0A41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 120W
Datasheet Download
EHHD024A0A41-HZ.pdf
Availability of EHHD024A0A41-HZ
QUANTITY
EHHD024A0A41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD024A0A41-HZ
Internal Part NumberEIS-EHHD024A0A41-HZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD024A0A
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)24A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD024A0A41-HZ
Related LinksEHHD024, EHHD024A0A41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD024A0A41-HZ Details Description
Related parts for EHHD024A0A41-HZ
FIXED IND 3.9NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN SHUNT 2.54MM GOLD 4.5MM BLU datasheet.pdf
LED WHITE TOP VIEW 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1WIRE 2SFN datasheet.pdf
MOD WIRELESS TEMP SENSOR W/BATT datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V T/H datasheet.pdf