GE Critical Power EHHD036A0F41Z
EHHD036A0F41Z picture photo
Mfg. Part Number
EHHD036A0F41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
EHHD036A0F41Z.pdf
Availability of EHHD036A0F41Z
QUANTITY
EHHD036A0F41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD036A0F41Z
Internal Part NumberEIS-EHHD036A0F41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHammerhead™ Series
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD036A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.35" H (58.4mm x 22.8mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max119W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD036A0F41Z
Related LinksEHHD03, EHHD036A0F41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD036A0F41Z Details Description
Related parts for EHHD036A0F41Z
CONN PLUG 40POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 448KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4X4" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE PIN datasheet.pdf